Si estic de baixa mèdica puc perdre les vacances?

Molts usuaris ens pregunten si perden les vacances estant de baixa mèdica, per això hem volgut fer aquest article per respondre a totes aquelles preguntes que encara no teniu resposta.

Les vacances i la baixa mèdica

Estant de baixa laboral, és a dir, de baixa mèdica, i sense haver gaudit de les nostres vacances

Puc perdre les vacances per seguir de baixa mèdica?

Bé, segons l’última reforma laboral, podent-la trobar en l’art.38 ET, si el treballador està de baixa mèdica i aquesta coincideix amb un període de vacances, el treballador podrà gaudir d’aquests dies de vacances un cop s’hagi donat d’alta (quan s’acabi la baixa).

Antigament, fa anys, si l’empresari estava amb una incapacitat temporal, i aquesta coincidia amb les seves vacances, si que les perdien. Però actualment, i per sort, la normativa pel que fa a treball a avançat molt.

Per tant, hem de no importa quan va començar la baixa, sempre que no poden passar 18 mesos després de l’any de les vacances, si es segueix de baixa mèdica i han passat 18 mesos, llavors si que es perdrà el gaudi de les vacances.

Puc perdre les vacances si porto 1 any de baixa laboral?

Això depèn de la data en què s’hagi agafat la baixa laboral, o no. Posem un exemple perquè s’entengui millor:

Imaginem que Sara agafa la baixa mèdica el dia 1 de gener de 2020, i fins el 31 de gener de 2020 no té l’alta laboral. Òbviament, Sara no ha gaudit del seu període de vacances de l’any 2020, a causa que ha estat de baixa, per tant, a partir d’l’1 de gener de l’2021 Sara tindrà ple dret a poder acollir-se a les vacances no gaudides de l’any 2020 . I Com no, també podrà acollir-se a les vacances de l’any 2021 (tot i haver gaudit les vacances de l’any 2020 a l’any 2021).

Puc perdre algun dia de les meves vacances per estar de baixa laboral?

En cap cas, no es perden dies de vacances. La llei no recull aquesta situació, i per tant, com hem vist en l’exemple anterior, pots estar 1 any de baixa, que sempre recuperaràs les teves vacances, tot i que les gaudeixis a el següent any natural.

Si estic de baixa puc anar-me’n de vacances?

se puede viajar estando de baja

No podem estar de baixa laboral, i a la mateixa vegada gaudir de el període de vacances del nostre treball, és totalment incompatible, per tant, sona il·lògic. A més, quan un treballador està de baixa laboral, normalment sol necessitar repòs per recuperar el seu estat de salut.

Una altra cosa diferent és estar de baixa, i anar-te’n de viatge (sense gaudir de les teves període de vacances), això varia depenent de la patologia i lesions que hagi causat la teva baixa mèdica.

Si és per lesions, traumatismes, fissures o fractures d’ossos, aquesta prohibit anar-se’n de viatge mentre tens una incapacitat temporal, si et vas de viatge pots perdre el dret a cobrar la baixa i una sanció econòmica.

Però si la baixa mèdica és per ansietat, estrès, o depressió, pot ser que el teu metge de capçalera t’hagi recomanat prendre l’aire, sortir, viatjar, i en aquest cas, i per prescripció mèdica, si podràs viatjar. Però mai s’ha de confondre viatjar, amb gaudir de el període de vacances de la feina.

M’han acomiadat estant de baixa Què passa amb les vacances que no he gaudit?

Si se t’ha acabat el contracte estant de baixa, o t’han acomiadat estant de baixa, i no hagis gaudit de les vacances legalment establertes, llavors la pròpia empresa haurà de pagar-te aquestes vacances no gaudides com quitança. I assegura’t que si han fet un acomiadament improcedent, que l’empresa et pagui una indemnització econòmica, o podràs anar a l’Jutjat del Social i recuperar el teu lloc de feina.

M’han donat incapacitat permanent després d’una baixa, què passa amb les vacances que em deu l’empresa?

No seria la primera vegada, que un estudiant o treballadora ha tingut recaigudes en la incapacitat temporal, porta molt de temps incapacitat per treballar, i mai es recupera a causa d’algun tipus de patologia o malaltia física o mental, i en aquest cas li han reconegut una Incapacitat Permanent.

Si és el teu cas, i com estaves de baixa quan et van donar la incapacitat permanent, no has gaudit de les vacances que tens per dret, llavors és la mateixa empresa la que ha de pagar-te com quitança totes les vacances pendents que tens mentre has estat de baixa.

Si em poso dolent estant de vacances, o tinc un accident estant de vacances, recupero els dies?

Aquesta és una pregunta molt comú, si la persona es troba gaudint de les seves vacances, i en el transcurs d’aquestes vacances, la persona ha algun accident o es posa malalt i ha d’agafar la baixa (sense haver acabat les vacances)

Podrà recuperar els dies que no ha gaudit?

En aquest cas, SI, el treballador podrà recuperar aquests dies que ha estat de baixa laboral. Però sempre que, existeixi aquesta baixa mèdica, no serveix un comprovant pel metge, només es recuperaran els dies sempre i quan el teu doctora o metge de capçalera t’hagi concedit la baixa laboral.

Maternitat i paternitat i vacances no gaudides

Si es dóna la casualitat que el permís per maternitat, paternitat o per període de lactància, coincideix amb les vacances programades, i no les pots gaudir, en aquest cas cal procedir igual que si estiguessis de baixa, és a dir, recuperaràs les teves vacances pendents quan el teu permís de maternitat o paternitat hagi acabat.

També s’inclouen els riscos d’embaràs i els períodes de lactància.

Si l’empresa no vol donar-te les vacances després de baixa mèdica

Si l’empresa es nega a concedir-te les vacances que no has gaudit per estar de baixa mèdica, llavors l’únic procediment que hauràs de fer és demanar a l’empresa.

Primer hauràs de sol·licitar per escrit les teves vacances, i millor encara si és mitjançant burofax amb justificant de recepció.

Posteriorment, demanar a l’empresa en el cas que aquesta es negui a concedertelas.

 

Et pot interessar